“Az alváshiány, különösen akkor krónikus formájában, kognitív deficitet és depresszióhoz hasonló viselkedést okozhat. Az alvás segít az agynak a neurotoxikus hulladék eltávolításában és elősegíti a szinapszisok kialakulását/fenntartását. Segíthetnek-e többszörösen telítetlen zsírsavak (PUFA-k) ilyen esetben?
Kínai kutatók tesztelték a PUFA-k hatását a tanulási memóriára alváshiányos patkányokban. Magas PUFA-tartalmú fás bazsarózsamag-olajat használtak (39,7% linolénsav; 28% linolsav és 22% olajsav), és megállapították, hogy:
A PUFA-k csökkentették az alváshiányos patkányok kognitív deficiteit és depressziós jellegű viselkedését a viselkedési tesztek során
Az alváshiány csökkentette a CB1R fehérje szintjét, amelyet PUFA kiegészítéssel vissza lehet állítani
A hippokampusz glutamáterg transzmissziójának változása korrelációban állt az alváshiánnyal, a PUFA-k által csökkentett hippokampusz glutamaterg transzmisszió összefüggésben volt az alváshiányra való kedvező hatásukkal
A PUFA-k által közvetített jótékony hatás a patkányok alvásmentességére CB1R-függő volt
Az alvás és a helyes táplálkozás egészségünk két fontos építőeleme. Az endokannabinoid rendszer egy lipid hírvivő szabályozó rendszer, amelynek a megfelelő működéséhez a megfelelő zsírokra van szüksége.” – Gregor Zorn biológus.
forrás:
A többszörösen telítetlen zsírsavak hatása a kognitív funkciókra és depresszióhoz hasonló viselkedésre alváshiány esetén | Magyar Orvosi Kannabisz EgyesületKENDERTÉR FACEBOOK