Leírjuk egy Alzheimer-kórral diagnosztizált női beteg klinikai esetét, folyamatos kognitív hanyatlás és demenciával kapcsolatos viselkedési tünetekkel. 2008 és 2019 között a beteget félévenként megvizsgálták az Innsbrucki Orvostudományi Egyetem memóriaklinikáján. Minden egyes látogatáskor értékelték a kognitív állapotot és a farmakológiai kezelést. Ezenkívül a neuropszichiátriai tüneteket a neuropszichiátriai leltár felhasználásával is felmérték. 2018-ban a beteg súlyos Alzheimer-stádiumba került és progresszív neuropszichiátriai tünetek (szorongás, téveszmék, agitáció, agresszív viselkedés és feltételezetten a hosszú mozgékonyság miatti fájdalom) jelentkeztek. Ennek következtében, off-label kezelés indult alacsony dózisú dronabinollal (THC), amely elősegítette a pszichofarmakológiai kezelés csökkentését 6-ról 3 pszichotropikus szerre.
A következő év folyamán a farmakológiai kezelést 6-ról 3 pszichotropikus szerre lehetett csökkenteni, beleértve az alacsony dronabinol dózist (napi 6-8 csepp dronabinol, ami 4,9-6,7 mg dronabinolnak felel meg).
Ezzel egy időben a beteg érzelmi állapota javult, míg a zavart viselkedés, agresszió és szedáció jelentősen csökkent.
Eddig a beteg továbbra is ápolói gondozásban van a fia otthonában. Soha nem nyerte vissza a mobilitást és folyékony beszédet.
Ugyanakkor kevés pozitív érzelmi reakciót mutat, és szorongó vagy agresszív viselkedés nélkül engedi az ápolást.
A dronabinol kezelés során nem jelentkeztek mellékhatások vagy nemkívánatos események.
Ez az esettanulmány alátámasztja a véletlenszerű, ellenőrzött vizsgálatok szükségességét a kannabinoid receptor agonistáknak a súlyos Alzheimer-kóros betegek viselkedési és pszichológiai tüneteire gyakorolt hatásának feltárására.
forrás:
Esettanulmány: A THC mellékhatások nélkül kezeli az Alzheimer-kór tüneteit | Magyar Orvosi Kannabisz EgyesületKENDERTÉR FACEBOOK