A Białobrzeskie lengyel kenderfajta rendelkezik a legnagyobb gazdasági potenciállal abból a 11 kenderfajtából, amiket az Egyesült Államokban a Kentucky University kutatócsoportja a közelmúltban tanulmányozott. Białobrzeskie fajta esetén volt a legmagasabb a terméshozam, és a vetőmag és bioüzemanyag értékesítéséből származó potenciális hozamot hektáronként 1564 dollárra (1 328 euró) becsülték.
A tanulmány hat kizárólag rostkenderfajtát és öt olyan fajtát vizsgált, amelyek mind rostot, mind pedig jelentős mennyiségű magot is termelnek, összehasonlítva gazdasági potenciáljukat mint nyersanyagok. A kutatók azt is megvizsgálták, hogy a növényből származó kender bioüzemanyag nyers alapanyaga, hogyan teljesít a bioüzemanyag-hozam növelése céljából végzett laboratóriumi előkezelés és enzimatikus hidrolízis során.
Örökölt fajta
Białobrzeskie az első lengyel egylaki rost kender fajta, amit eredetileg az 1960-as években textilgyártás céljából nemesített a Lengyel Természetes Rost- és Gyógynövény Intézet (IWNiRZ). A fajta ugyanakkor magas maghozamot is biztosít. Ezenkívül az utóbbi években a Białobrzeskie-ből származó virágokat CBD előállításához is felhasználták. Ami fontos szempont, hogy a törzs stabilan tartja a kevesebb, mint 0,2% THC szintet.
„Régóta tudjuk, hogy Białobrzeskie kiválóan alkalmas kettős hasznosításra” – mondta Witold Czeszak, aki az IWNiRZ Technológia-transzfer Osztályát vezette, és lengyel a székhelyű Polish Hemp Program (Lengyel Kender Program) társalapítója és menedzsere Poznanban. “Ez a kutatás még inkább megerősíti e jól bevált fajta gazdasági fölényét.”
A New West Genetics vállalattól (USA, Colorado) származó NWG 331 fajta volt a második legmagasabb becsült hozamú, ami összesen 1 482 dollárnak (1 259 euró) felelt meg hektáronként, és a kísérletekben az összes fajta közül a legnagyobb biomassza-hozammal és a második legnagyobb maghozammal rendelkezett.
Összesen 11 fajtát vizsgáltak
A kutatók 11 Európából és USA-ból beszerzett kenderfajtát ültettek a Kentucky Egyetem Spindletop Farmján és az Appalachiai Erőforrás Fenntarthatóság Robinson Központjában, a nemrég elhunyt brit agrárprofesszor David Williams, akinek a kender kettős hasznosításának továbbfejlesztését köszönhetjük, által indított projekt keretén belül.
A tanulmány mind az öt kettős hasznosítású kenderfajtája nagyobb gazdasági hozammal rendelkezett, mint a tisztán rost fajták. „Az előzetes költségelemzés azt mutatja, hogy összesítve a kettős hasznosítású fajták előnyben vannak a csupán rost fajtákhoz képest a hektáronkénti bruttó nyereség szempontjából” – mondták a kutatók a tanulmány összefoglalójában.
A vizsgálatban szereplő további kettős hasznosítású fajták a francia Santhica 27 és a Felina 32 voltak; illetve az NWG 452, egy másik colorádoi fajta. A kutatás során használt tisztán rost fajták amik Olaszországból származtak: ASSO, Codimone; Carmaleonte, Elleta Campana és Fibranova; és Franciaországból, a Futura 75.
Európai Ipari Kender Szövetség: ipari kender helyzete Európában
További kutatásokra van szükség
„Ezek a vegyes értékelések rámutatnak, hogy az ipari kendernek jelentős a potenciálja arra, hogy ígéretes regionális alapanyaggá váljon mind a bioüzemanyagok, mind pedig a hozzáadott értéket képviselő termékek előállítása terén” – mondta Jian Shi, az Egyesült Királyság béli Biológiai Rendszerek és Mezőgazdasági Mérnöki Tanszék docense, aki a kutatás vezetője volt. “További kutatásokra van szükség a növény agronómiai alkalmazásai, a betakarítás utáni feldolgozás, bioüzemanyaggá alakítás és más potenciális kender társtermékek vonatkozásában.”
A Shi csapata egy korábbi tanulmányban kimutatta, hogy a kendernek a rostmályvához, vesszős köleshez és cirokhoz hasonló potenciálja van a bioüzemanyagokat illetően.
„Társtermékek” szükségessége
“A bioüzemanyagok piaca, hasonlóan a kenderpiachoz ingadozik, ezért nagyon fontos, hogy a növénynek társtermékei legyenek, hogy segítsék ellensúlyozni a potenciális veszteségeket, amikor a piaci tendenciák lefelé mutatnak” – mondta Shi. “A kender nagyobb potenciállal rendelkezik a társtermékek szempontjából, mint a jelenlegi bioüzemanyag-nyersanyagok.”
A projekt részeként az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériumának (DOE) Idaho Nemzeti Laboratóriumának (INL) kutatói a kender biomassza fajtáinak mintavételét tervezik összeállítani. A laboratórium a DOE által finanszírozott Biomasszanyersanyag Nemzeti Felhasználói Létesítménynek és a K+F nyersanyag-ellátási és logisztikai központnak ad otthont, ami több mint 7500 biomassza-mintával rendelkezik, amiket elérhetővé tesz az Egyesült Államok más tudományos kutatói és ipari szereplői számára.