Az Európai Parlament nemrég felszólalt az ipari kender engedélyezett THC-szintjének 0,2%-ról 0,3%-ra történő emelése mellett, és ezáltal egyértelmű példát mutatott az európai ipari kenderfajták megengedett THC-tartalmának újrafogalmazásának folyamatát illetően.
Az Európai Ipari Kenderszövetség (EIHA) által régóta támogatott javaslatot a múlt héten a Parlament által elfogadott Közös Agrárpolitika (Common Agricultural Policy – CAP) reformjának részeként hagyták jóvá.
“Ez egy történelmi pillanat iparunk, mezőgazdasági termelőink, a zöld jövő és minden európai számára” – mondta Daniel Kruse, az EIHA elnöke. Végre egyenlő versenyfeltételekkel rendelkezik az EU a globális ipari kenderágazatban.
A döntés, ami a tárgyalások alapja
A döntés megpecsételi azt a hivatalos parlamenti álláspontot, amelyet az Európai Tanáccsal és az Európai Bizottsággal folytatott tárgyalások során alkalmaznak majd, amik az EU-ban a jogalkotás folyamatának részét képezik.
A Parlament megszavazta a kender felvételét a forgalmazási előírásokkal szabályozható termékek listájára is, ami által javulniuk kellene a termelés és forgalmazás gazdasági feltételeinek és a mezőgazdasági termékek minőségének. Az EIHA is szorgalmazta ezt a változást, amely Kruse szerint „lehetőséget ad számunkra, hogy lendületet kapjunk és utolérjük a világot”.
Az eddig kihasználhatatlan kenderfajták, az új kutatások és a CBD ipar
Mit jelent a piac számára a magasabb engedélyezett THC szint az európai kenderben?
Előszöris bővíteni fogja az európai termelők rendelkezésére álló kender törzsek számát, amik nagyjából 60 fajtára korlátozódtak a 0,2%-os THC korlátozás miatt. Ezek a fajták számos észak- és kelet-európai nagy hozamú kenderfajtákat jelentenek, amik eddig szunnyadtak az európai piacon, mivel a THC szintjük meghaladja a 0,2%-ot, viszont kevesebb, mint 0,3%.
Talán ennél is fontosabb, hogy új lendületet ad a vetőmagtudománynak, ami olyan speciálisabb rost-, mag- és növényfajták nemesítéséhez vezet, amelyek fejlesztésére az európai kutatók eddig nem voltak ösztönözve a 0,2%-os THC-határ miatt.
“Az európai kendernemesítési projekteknek végre esélyük lesz globálisan versenyezni az ágazattal, és nagy szerepet játszhatnak a következő években” – mondta Kruse.
A vetőmag fajták bővülő száma a kenderfajták szélesebb választékaként szolgál majd a gazdáknak, ami olyan fajtákat is magában foglal, amik alkalmazkodni tudnak a különböző talaj- és éghajlati viszonyokhoz, ez pedig olyan növényeket eredményezhet, amelyek jobban ellenállnak a betegségekkel szemben.
Bár ezeket a fejleményeket örömmel fogadták, Kruse szerint túl késő, hogy Európa felzárkózzon a globális CBD-piacra. “Az izolátumpiac már elszaladt az európai gyártók elől” – mondta. „A THC 0,3%-ra emelésének legújabb fejleményei túl későn érkeztek. Nincs esély arra, hogy Európa rövid távon utolérje az izolátumtermelést. ”
Európai Ipari Kender Szövetség: ipari kender helyzete Európában
A modern történelem: a THC szint alakulása Európában
Európában a kender THC-szintjének határát eredetileg a modern korban szabták meg, így 1984-ben 0,5%-ra, majd 1987-ben 0,3%-ra csökkentették, egy széleskörben elismert Ernest Small és Arthur Cronquist amerikai növénytudósok által írt tanulmány alapján, amelyet az 1970-es években a Nemzetközi Növényrendszertani Szövetség (International Association for Plant Taxonomy – IAPT) megbízásából végeztek. Ez a tanulmány a kender viráganyagának száraz tömegére alapozva megállapította, hogy a Cannabis sativa-t (ipari kender) és a Cannabis indica-t (orvosi kender) megkülönböztető THC szint a 0,3%. Majd Európát követve hamarosan, a 0,3%-os normát átvette Kanada és más országok, végül az Egyesült Államok, amikor az Egyesült Államok 2014. évi mezőgazdasági törvényjavaslata lehetővé tette az amerikai termelők számára, hogy újraindítsák ott az iparágat.
Mivel a kender a múlt század vége felé újból megjelent Európában, az érdekeltek új generációja az elsődleges hangsúlyt a rost fajták termesztésére fektette. Majd Európa 1999-ben kicsit visszább lépett – kissé megmagyarázhatatlanul – azzal, hogy tovább csökkentette a kender megengedett THC-szintjét 0,2% -ra. Miért?
Franciaország szerepe
Franciaország akkoriban jó helyzetben volt a kender előnyeinek kiaknázása szempontjából, mivel alacsony THC tartalmú kendertörzseket nemesítettek az 1980-as és 1990-es években, amelyek az ország papírgyártását és építőipari ágazatát táplálták. Számtalan oka van annak, hogy azt feltételezzük, hogy ha az ipari kender THC határának 0,5%-ról 0,3%-ra, majd 0,2%-ra történő csökkentését talán nem is a mezőgazdasági vetőmagok francia nemesítői kezdeményezték, de biztosan nem ellenezték.
Aggódva, hogy összhangban maradjanak az uniós útmutatásokkal, és a globális drogháború árnyékában, más európai termelők kénytelenek voltak szintén megfelelni a 0,2%-os THC-követelménynek, amennyiben kendert akartak termeszteni. Ez volt az kizárólagos belépő a kendertermelés támogatására tervezett uniós támogatási programokba; a támogatások különösen népszerűek voltak Franciaországban, ami az európai kenderrost-előállítás vezetője volt, és ahol a kormány időről-időre azzal is kecsegtetett, hogy további nemzeti támogatásokat osztott.

Kannabisz ízű fekete tea (doboz 20 teafilterrel)
Eredeti ár:Akciós ár: 1,650Ft
A dolgok ismételt mozgásba hozása
A 21. század hajnalán egyre több vállalat kezdte felismerni a kender élelmiszer-potenciálját, valamint a kenderből származó CBD-ben rejlő egészségügyi előnyöket, amelyek arányosan emelkednek az ipari kender THC-szintjével.
A Kruse cég, a düsseldorfi székhelyű HempConsult GmbH volt az, amely egy kiadott tanulmányában közel egy évtizeddel ezelőtt elsőként kezdte feltárni Európa kívülálló 0,2%-os THC-határértékeinek racionalitását és létjogosultságát. Ez az első tanulmány volt végül a Brüsszelben folyamatban lévő változások beindítója, miután az EIHA késve vette a THC-t a napirendjére, és végül 2017-ben kiadta saját elemzését.
Ahogy a táplálékkiegészítők és a kenderélelmiszerek a világ minden táján kezdtek felfutni, a CBD-ből származó bevétel gyorsan növekedett, és a kenderipar globális bevételeinek jóval több mint a felét tette ki. Ebben a gyorsan növekvő környezetben az EU 0,2%-os THC határértéke súlyos hátrányt jelentett az európai piaci szereplői számára.
A CAP reformjai által beindított változások végleges jóváhagyása után az uniós kender hátránya megszűnik. Kruse a következőket nyilatkozta az Európai Parlament múlt heti szavazását követően: „Amikor 10 évvel ezelőtt először felvetettük ezt a témát, szinte senki sem értette ennek a kérdésnek a hátterét és fontosságát. A tíz évnek köszönhetően, mialatt e pillanatot vártam, ma biztosan az Európai Unió legboldogabb embere vagyok. ”
A 0,3%-ig tartó hosszú visszaút
2020
2018
2016
2013
1999
1984
1982
1972
1971
1970
1963
1961
A kender rövid történelme
1941
1925
1900
1873
1776
1100
800
100
v.Chr.
400
v.Chr.
500
v.Chr.
1000
v.Chr.
2300
v.Chr.
2800
v.Chr.
5500
v.Chr.
8000
v.Chr.