A kannabiszfogyasztást régóta összekapcsolják a memória gyengülésével, de tények helyett a legutóbbi időkig ezt inkább csak anekdoták támasztották alá. Napjainkban a kutatók egyre többet foglalkoznak a kannabisz egészségügyi vonatkozásaival, és egy kicsit közelebb jutottak ahhoz, hogy megismerjék a növény emberi agyra gyakorolt hatásait, illetve pontosabb választ tudnak adni arra a kérdésre, hogy a kannabisz fogyasztása valóban károsítja-e az emlékezésre való képességet.
Az elmúlt néhány év kutatási eredményeit a Conversationben foglalta össze Ian Hamilton, a Yorki Egyetem mentális betegségeket és függőséget kutató professzora, valamint Elizabeth Hughes, a Leedsi Egyetem hasonló területen kutató tanára.
A legfrissebb kutatási eredmények szerint a marihuána fogyasztása a kis mennyiségű információ átmeneti tárolására szolgáló rövid távú memóriára gyakorol leginkább hatást azáltal, hogy átmenetileg módosítja vagy torzítja a rövid távú emlékezet mechanizmusait. A jelek szerint ezt a kannabisz első számú pszichoaktív összetevője idézi elő, amely az agyban az emlékezetért is felelős recoptorokhoz kötődve megszakítja az idegi jelátvitelt. A megzavart rövid távú emlékezet hatással lehet a tanulási képességekre, emellett az érdeklődés hiányát eredményezheti, és koncentrációs zavarokat idézhet elő.
A kutatások szerint ugyanakkor a marihuána ugyanennek a növénynek a hatóanyagai pozitív hatást fejthetnek ki az emlékezetre is kiható neurodegeneratív betegségekben, így például az Alzheimer-kórban, epilepsziában vagy a szellemi hanyatlással és akaratlan mozgásokkal járó Huntington-kórban szenvedőknél. Egyelőre főként állatkísérletekben sikerült bebizonyítani, hogy a kannabisz egyes összetevői lelassítják, esetleg meg is akadályozzák e betegségek előrehaladását, alapvetően azáltal, hogy neuronokat hoznak létre.
OLVASS TOVÁBB
Öl, butít, nyomorba dönt, vagy agyfrissítő csodaszer a kannabisz? – Qubit