#kendertér #tájékozódj #legalizálj
Június 26-át az ENSZ a kábítószer-ellenes világnappá nyilvánította. Ezt az ünnepet azonban az utóbbi években aktivisták átformálták és átalakították a “Segítsd ne büntesd!” (Support. Don’t Punish) akciónappá. Tegnap ezen a napon világszerte olyan rendezvényeket tartottak, amelyek fő üzenete, hogy a drogproblémák megoldását nem a büntetésben, nem a tiltásban, hanem a érintettek támogatásában kell keresni. Ma már az ENSZ összes ügynöksége egyetért: a drogfogyasztók büntetése káros, és meg kell szüntetni.
Sajnos Magyarországon ez az üzenet nehezen megy át – de ez rajtatok is múlik! Érveljetek, győzzetek meg, vitatkozzatok, posztoljatok, küzdjetek az igazatokért!
Érvek a drogfogyasztás büntetése ellen:
1. Igazságtalan és aránytalan
Egy demokratikus jogállam egyik alkotmányos alapelve, hogy a büntetőjogot végső eszközként (ultima ratio) alkalmazza, kizárólag olyan esetekben, amikor egy cselekedet súlyos károkat okoz, és ezeket más eszközökkel nem tudjuk elkerülni. A drogfogyasztásra egyik sem igaz. Egyrészt a tudományos felmérések szerint a legtöbb tudatmódosító szer fogyasztóinak túlnyomó többsége alkalomszerűen és kontrolláltan fogyaszt, sem magukra, sem a társadalomra nem jelentenek súlyos veszélyt. Másrészt a drogproblémák, a függőség megelőzésére, kezelésére és ártalmainak csökkentésére ma már rengeteg tudományosan igazolt eredményességű módszer áll rendelkezésre.
2. Eredménytelen és nem működik
A drogfogyasztók büntetése sehol a világon nem tudta tartósan visszaszorítani a drogok fogyasztását. Még a legdrasztikusabb drogellenes háborúkkal is csupán tiszavirág-életű eredményeket tudtak elérni. Rengeteg ember szenvedése, rengeteg pénz elvesztegetése után sem sikerült csökkenteni a drogokhoz való hozzáférést, legfeljebb azt érték el, hogy egyik szerről a fogyasztók átálltak egy másik szer használatára.
3. Költséges és ártalmas
A drogfogyasztók ellen indított büntetőeljárások rengeteg pénzbe és munkaórába kerülnek a büntető-igazságszolgáltatás számára. Ez elvonja a figyelmet és erőforrásokat a valóban veszélyes bűncselekmények üldözéséről. Jelenleg az állam többszörösét költi a fogyasztók büntetésére, mint amennyit megelőzésre, kezelésre és ártalomcsökkentésre. Ráadásul a fogyasztók büntetése rejtőzködésre készteti őket, így kevésbé érik el azokat a segítő szolgáltatásokat, amelyek valóban pozitív változást tudnának elérni. A drogfogyasztók kriminalizálása hozzájárul a társadalmi kirekesztéshez, és még mélyebbre löki azokat a gödörbe, akiknek a leginkább szükségük lenne segítségre – ezáltal csak súlyosbítja a drogproblémákat.
4. Van alternatíva
Az európai drogmonitorozó ügynökség (EMCDDA) vizsgálatai következetesen arra az eredményre jutottak, hogy a drogfogyasztással kapcsolatos büntetőjogi szabályozás változtatása önmagában nincs jelentős hatással a drogfogyasztás trendjeire. Azokban az országokban, ahol a drogfogyasztók büntetését megszüntették (dekriminalizálták), nem nőtt a drogfogyasztás – viszont számos pozitív változást dokumentáltak. Különösen akkor, ha a dekriminalizációt kiegészítették az ellátórendszerbe való befektetéssel. Jó példa Portugália, ahol a dekriminalizáció után jelentősen visszaesett a drogfogyasztáshoz köthető megbetegedések és halálozások aránya.
Használjátok ezeket az érveket otthon, az iskolában, az egyetemen, a munkahelyen, az egyházközségben, a közösségi médián – családban, barátokkal és munkatársakkal egyaránt! Az USA-ban két évtized alatt óriásit fordult a közvélemény – és a drogpolitika is. Ez nem kis részben annak volt köszönhető, hogy egyre többen emelték fel a szavukat a szemellenzős tiltással szemben. Amíg a társadalom hozzáállása nem változik meg, addig a politika sem fog változni. Ti vagytok a változás motorjai, a saját kis köreitekben!
credit: Drogriporter