Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) nemrégiben a Twitteren tette közzé a kutatók által elnyert 200 000 dolláros támogatást, amit arra fordítanak, hogy megállapítsák, vajon a kender állatok takarmányaként való alkalmazása elfogadhatatlan kannabinoid-koncentrációt eredményez-e, vagy sem az emberi fogyasztásra szánt élelmiszerekben.
A Kansas Állami Egyetem tudósai olyan tanulmányokat végeznek, amelyek segítenek tájékoztatni a törvényhozókat arról, hogy a kender vajon biztonságosan alkalmazható-e takarmányként. A gyakorlat jelenlegi állása szerint a növény és származékai szövetségi legalitása ellenére a használata tilos.
Kevéssé ismert a kannabinoidok szarvasmarhákra gyakorolt hatása, mivel a legtöbb eddigi tanulmány emberre, egérre és sertésre koncentrált. De az új kutatás legfőbb oka az, hogy aggályok merültek fel azzal kapcsolatban, hogy az állatok kenderrel történő takarmányozása potenciálisan magas THC-koncentrációt eredményezhet a kereskedelemben értékesített húsban és tejben.
“Célunk a tudásbeli hiányosságok pótlása” – mondta Michael Kleinhenz (Kansas Állami Egyetem), aki a tanulmányok mögött álló multidiszciplináris csapat tagja. “Amíg a kendert tartalmazó takarmányok biztonságosnak bizonyulnak az állatok szempontjából, adataink segíteni fogják a termelőket a szándékos vagy nem szándékos kenderrel való etetéssel járó helyzetek kezelésében.”
Kansas State U researchers have received a $200K Ag & Food Research Initiative Competitive Grant from @USDA_NIFA to establish concentrations of cannabinoids in livestock after exposure to industrial hemp to find if hemp for cattle feed can be used safely. https://t.co/6zm2fGPuIg pic.twitter.com/ENbYtSPy5D
— NIFA (@USDA_NIFA) September 3, 2020
“Az ipari kendert általában olaj, vetőmag, rost és gyógyszerek előállítására termesztik” – tette hozzá Kleinhenz. „Míg a kender különböző fajtáit egy illetve kettős hasznosítási céllal is termeszthetik, például magra, rostra, vagy mindkettőre, a levelekből, szárból és növényi rostokból álló melléktermékek a betakarítás után megmaradnak. Ezek a melléktermékek potenciális takarmányként szolgálhatnak az állatok számára. Mivel ezek túlnyomórészt cellulóz-tartalmú növényi maradékok, ideálisak takarmányként a kérődzők, különösen a szarvasmarhák részére.”
A csapat eddig két előzetes tanulmányt végzett az USDA pénzeszközeinek felhasználásával.
“A CBD, a tetrahidrokannabinolsav-A (THCA-A), a kannabidivarinsav (CBDVA) és a kannabikroménsav (CBCA) kannabinoidokat minden szarvasmarhában kimutatták ipari kenderrel való etetést követően”, egy, a Nature folyóiratban júliusban megjelent cikk közlése alapján. “Ezek az eredmények azt mutatják, hogy a savas kannabinoidok, különösen a CBDA, könnyen felszívódnak a bendőből, és az egész testben eloszlanak.”
Az következő kutatás megvizsgálja a kendereledeleknek az állatok viselkedésére és immunfunkciójára gyakorolt hatásait.
“Most, hogy azt tapasztaltuk, hogy néhány kannabinoid könnyen felszívódik a bendőből, a következő lépések ezeknek a vegyületeknek a szövet- és tejmaradvány lebomlási fokának tanulmányozása az állatok etetési kísérleteit követően” – mondta Kleinhenz a négy szarvasmarha-gyomor egyikére utalva.
A kutatók úgy vélik, hogy ha a gazdák szarvasmarha-takarmányként használhatnák fel a kender növények megmaradt részeit, az gazdaságosabbá tenné a növény termesztését, és globálisan fellendítené az ipart.
“Nem hisszük, hogy a felszívódás mértéke elegendő ahhoz, hogy aggódnunk kelljen a hús és tej fogyasztását követő esetleges intoxikáció miatt” – mondta a szintén Kansas állambeli Hans Coetzee a KSNW-TV-nek adott interjúban. “Úgy gondoljuk, hogy ha be tudjuk bizonyítani, hogy ez a fogyasztót nem érinti, akkor ez megszüntetné a kender világszerte elterjedt termelésének egyik legfőbb akadályát.”
A kutatók által felhasznált USDA Mezőgazdasági és Élelmiszer-kutatási Kezdeményezés Versenyképes Támogatása egy következő példája annak, hogy a szövetségi ügynökség a kendert helyezi előtérbe a 2018-as Mezőgazdasági Törvény értelmében történt legalizálás óta.
Mindeközben, míg a tudósok azon dolgoznak, hogy jobban megértsék a növényt és annak származékait, az USDA aktívan tevékenykedik az ipar szabályozásának kidolgozásán.