Japánnak, ahol szigorú törvények vonatkoznak a kannabiszra, meg kéne fontolnia a kannabiszból származó gyógyszerek behozatalának, gyártásának és használatának engedélyezését, ugyanazon engedélyezési eljárás mentén, mint a gyógyszerek esetében – közölte az egészségügyi minisztériumi egyik testülete.
A kannabiszt Japánban ősidők óta termesztették. Körülbelül hat-tízezer évvel ezelőtt kezdték el művelni és ezáltal Japán egyik legkorábban termesztett növénye lett. A kannabisz fontos növényi rostforrás volt, amit ruházat, kötél és a sintó rituálékhoz szükséges tárgyak előállításához használtak, számos egyéb felhasználás mellett.
A kender a rostja és az élelmi értékei miatt mindenütt jelen volt a japán történelem nagy részében, mielőtt a pamut az ország elsődleges rostnövényévé vált volna az iparosodása közepette, majd a második világháború befejezését és Japán megszállását követően a kannabisz-ellenőrzési törvény elfogadásával betiltották a birtoklását és előállítását. Jelenleg a kendert a szigorú törvények miatt mindössze pár hektáron termesztik Japánban, míg a belőle készült termékek nagy része importtal érkezik.
Japánban jelenleg is illegális a kannabisz rekreációs és gyógyászati felhasználása. Míg más kelet-ázsiai és iparosodott országok az elmúlt évtizedekben általában a kannabiszt kriminalizáló törvények enyhítésére törekedtek, Japán fenntartotta és folyamatosan szigorította azokat a törvényeket, amelyek tiltják a kannabisz birtoklását és termesztését.
A kannabisz személyes fogyasztása ugyanakkor legális, a kannabisz-ellenőrzési törvény eredeti rendelkezésének örökségeként, amely nem bünteti a fogyasztást, hogy megvédje azokat a kendertermesztőket, akik véletlenül lélegzik be a növény pszichoaktív anyagait. 2021-ben azonban az Egészségügyi Minisztérium testülete hivatalosan is javasolta a kannabisz-ellenőrzési törvény felülvizsgálatát a kannabiszfogyasztás kriminalizálása érdekében.
Ez történt most is, mivel a fentebb említett testület nem csak a gyógyászati kannabisz mellett szólalt fel, hanem amellett is, hogy az országnak többet kellene tennie a kannabisz rekreációs célú használatának visszaszorításáért, ezért a testület azt javasolta, hogy a nem engedélyezett felhasználást is tekintsék ezentúl bűncselekménynek.
Míg Kanada, az Egyesült Államok több állama és néhány európai ország dekriminalizálta, vagy teljesen legalizálta a kannabisz rekreációs célú használatát, Japánban a birtoklásáért, termesztéséért és értékesítéséért akár 10 évig terjedő börtönbüntetést is kiszabhatnak. Ezáltal Japán az legszigorúbb országok közé tartozik. Egy 2017-es adatokkal készült tanulmány szerint a lakosság mindössze 1,4%-a próbálta már a kannabiszt, szemben a nyugati világgal, ahol ez az arány 20-40%-nak felel meg.
Az egészségügyi minisztérium testülete a gyógyászati fogyasztásra vonatkozó enyhítés mellett érvelve a kannabisz alapú Epidiolex epilepszia-gyógyszer példáját hozta fel. Az epidiolex klinikai vizsgálatát ugyan engedélyezték, de a testület szerint a jelenlegi kannabisz-ellenőrzési törvény korlátai értelmében, még ha az egészségügyi minisztérium a jövőben jóváhagyja is az ilyen kezeléseket, az orvosok nem írhatják fel azokat.
Egyes kannabidiol (CBD) termékek ugyanakkor már legálisan beszerezhetők Japánban, azzal a feltétellel, hogy csak a kender szárából vagy magjaikból állíthatják elő őket. A növény más részéből készült gyógyszerek vagy egyéb termékek illegálisak, még akkor is, ha a pszichoaktív összetevőket kiszűrték belőlük.

HEMPIT HEMP!TERP Rest 12% CBD Olaj Terpénekkel 15ml
12%
1800mg
0,2%

Cannada CBD Plusz 2000 mg CBD Szezám olajjal 30 ml
6,6%
2000mg
0%

BioBloom Bio CBD Olaj 13% Premium
13%
1300mg
0,2%

PharmaHemp CBD olaj 24% Premium (10ml)
24%
2400mg
0,2%

Bubbly Billy Buds Menta ízű CBD olaj 20% (10 ml)
20%
2000mg
0%

Medihemp Bio Hanf Complete 2,5%
2,5%
250mg, 750mg
0,2%
12.420 Ft - 30ml

PharmaHemp CBD olaj 12% Premium (10ml)
12%
1200mg
0,2%

Meliora 10% CBD olaj Gyömbér 10ml
10%
1000mg
0,2%























orvosikannabisz.info