A Qairos Energies francia startup azt nyilatkozta, hogy közel 18,8 millió eurót fektet be egy tervezett létesítményébe, ahol hidrogénné és metánná alakítják a helyben termesztett kendert.
A Mareil-en-Champagne-ban székhellyel rendelkező Qairos elmondása alapján a hidrogént, amit megtermelnek, villamos energiává alakítják a buszok és vonatok áramellátását biztosító üzemanyagcellák számára. A gyár metánt is gyárt majd a Gaz Réseau Distribution France számára, ami Franciaország kizárólagos és Európa vezető földgáz forgalmazója.
Pirogázosítás
Az északnyugat-franciaországi Le Mans közelében található Trangé-ban felépítendő létesítmény az elektrolízis alternatívájaként működő pirogázosítás technológián alapszik majd. A pirogázosítás abból áll, hogy a biomasszát magas hőmérsékleten kis mennyiségű oxigén jelenlétében melegítik, amely folyamat az anyagot gázzá alakítja, miközben széndioxidot és hőt is termel. A hulladékmentes eljárás kiküszöböli a kátrányokat, amelyek bizonyos finomítási módszerekből származnak.
Qairos vállalat elmondta, hogy a Trangé-i létesítménye 35 kilométeres körzetéből fogják beszerezni a helyi kendert, illetve, hogy a Fermiers de Loué mezőgazdasági szövetkezet tagjai biztosítják majd a biomasszát. A vállalat 2020-ban próbákat végzett a kenderrel az iparosítási és fejlesztési folyamatok kialakítása részeként. Qairos szerint a teljes működéshez végül 1000 hektáros kender ültetvényre lesz szüksége.
Hozzáférés az energiahálózathoz
A 3500 négyzetméteres, 9 méter magas létesítmény 15 méter magas légbeömlővel és elszívóval rendelkezik, és egy 23 000 négyzetméter nagyságú ipari telken helyezkedik el. A cég építési és egyéb engedélyei teszik lehetővé, hogy szintetikus metánt juttassanak Franciaország energiahálózatába.
Az üzem maximális termelési kapacitása napi 3,6 tonna hidrogén lesz, de a vállalat elmondása alapján az a céljuk, hogy napi nagyjából 2 tonna hidrogént és 200 köbméter metánt készítsenek. Qairos szerint 25-30 dolgozóra lesz szükség az új létesítmény üzemeltetéséhez.
Kévin Collet, a Qairos munkatársa elmondta, hogy bár a pirogázosítás már jól bevált Európában, a kender bevezetése a termelési láncba innovációt jelent.
A projekt a Bpifrance befektetési banktól és a Pays de la Loire régiótól kapott támogatást, és a továbbiakban a KPMG-n keresztül folyik majd finanszírozása.